Urodziła się w małym miasteczku Oborniki Wielkopolskie w sierpniu 1953 roku. Kiedy miała cztery latka, rodzice jej przeprowadzili się do Łodzi, bedącej wówczas prężnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Wtedy, DARIA ZAMĘCKA KRAKOWIAK nie mogła wówczas wiedzieć jak bardzo to wpłynie na jej dalsze losy życiowe.
Po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczęła naukę w Liceum nr 1 im Mikołaja Kopernika. (obecnie jedno z najbardziej prestiżowych i najlepszych szkół w Polsce). Już w pierwszej klasie liceum poznała .....swojego przyszłego męża, Krzysztofa Krakowiaka. Nauka nie sprawiała jej nigdy trudności a szczególnie interesowała ją biologia i chemia. Po ukonczeniu liceum rozwija zainteresowanie tymi przedmiotami na Akademii Medycznej w Łodzi-Wydział Farmacjii. Po urodzeniu córki Patrycjii (w wakacje-bo Patrycja „nie chciała” przeszkodzić mamie w nauce), po trzecim roku studiów w 1975 roku, dzięki pomocy rodziców i męża, kontynuuje dalszą naukę bez konieczności korzystania z urlopu dziekańskiego . Kierunek, analiza leków na tym wydziale skończyła w 1977 roku i przez następne trzy lata pracuje naukowo w Zakładzie Bromatologii, Akademii Medycznej w Łodzi. Po urodzeniu drugiej córki Mai w 1980 roku, jest zmuszona przerwać na parę lat pracę w swoim zawodzie. W 1986 roku jej mąż Krzysztof Krakowiak wówczas doktor chemii, otrzymał propozycję pracy naukowej w USA na Brigham Young University (BYU) w Provo – Utah. którą podejmuje pod koniec tegoż roku. Dwa miesiące póżniej, w styczniu 1987 roku, Daria Zamęcka-Krakowiak dołącza do męża . Dziś śmieje się i żartuje że była to jej najważniejsza podróż życia. Zdecydowała się bowiem na tą podróż do USA, mając przy sobie 11-to letnią Patrycję, 6-cio letnia Maję i będąc w 9-tym miesiącu ciąży. Tak się złożyło, że wtedy wraz z synem Konradem, pomagaliśmy Darii (jest żoną mojego kuzyna Krzysztofa Krakowiaka) i ich córkom w transferze do Provo na lotnisku JFK w Nowym Yorku.
Po dwóch tygodniach pobytu w USA, Daria urodziła trzecią córeczkę – Daisy.
Po okresie aklimatyzacji, dorośnięciu Daisy do pójścia do „kindergarden”i intensywnej nauce języka angielskiego, Daria podejmuje w 1992 roku pracę (wydział badań) w Zakładzie Chemicznym, IBC Advanced Technologies, Inc., w którym także pracuje jej mąż Krzysztof. Zakład ten zajmuje się między innymi syntezą makrocykli wykorzystanych także do oczyszczania odpadów radioaktywnych. A to oczywiście wpływa w bardzo istotny sposób na polepszenie czystości środowiska naturalnego w którym żyjemy. Kolejnym tematem badawczym którym zajmuje się Daria w swojej pracy to opracowywanie nowych technologii do rozdzielania metali szlachetnych.
Córki Darii i Krzysztofa, „poszły” śladami rodziców, po których odziedziczyły talent poparty rzetelną pracą. Daria nie ukrywa, że jest z nich (wszystkie zamężne) ogromnie dumna. Kiedy jej czas pozwala, to chętnie spędza czas ze swoimi wnuczkami-Teresą, Krystyną i Anią.
Patrycja ukończyła liceum gdy miała 16 lat. Studiowala na BYU biologię molekularną. Studia ukończyła mając 18 lat z wyróżnieniem „cum laude”, jako najmłodsza studentka w historii uczelni. Doktorat z genetyki zrobiła na University of Utah w Salt Lake City, studia podoktoranckie na National Institute of Health w Bethesda (Maryland.) Obecnie pracuje jako assistent professor w dziedzinie: pediatria-wady genetyczne niemowlaków, na UAMS w Arkansas.
Maja ukończyła studia na University of Utah w dwóch kierunkach: Mass Communication. Obydwa z wyróżnieniem „summa cum laude”. Na tej samej uczelni zrobiła magistra a obecnie po studiach doktoranckich w Pen State. (Pensylwania) pracuje jako asystent profesor na University of Colorado.
Daisy – ukończyła trzy kierunki na Uniwersity of Utah. Na wszystkich (Political Science, Sociology, i Behavior Science and Health) uzyskała stopień magistra. Obecnie uczęszcza na studia magisterskie na kierunku-Public Health pracując jednocześnie w dziale badawczym na University of Utah.
W pracy nauki ścisłe, natomiast w domu pochłania Darię czytanie książek historycznych a w zimie narciarstwo jako, że gór wokół Provo, nie brakuje. Wiosną i jesienią razem z mężem Krzysztofem przemierzają malownicze szlaki w parkach narodowych Utah i poza nimi. Towarzyszy mężowi w miarę możliwości w jego podróżach służbowych po świecie, skąd przywozi niezwykłe wrażenia oglądanych miejsc, ludzi i lokalnych obyczajów. Jest świetnym obserwatorem w tych podróżach, notując te fakty i wydarzenia które dla normalnego turysty pozostają niezauważalne. Plonem tych podróży są niezwykle ciekawe zdjęcia i spisane wrażenia, z którymi dzisiaj Daria Zamęcka-Krakowiak podzieli się z naszymi czytelnikami na łamach naszej strony www.przygodaznatura.com
Częstym obiektem jej podróży są wyspy Morza Karaibskiego, gdzie może oddać się swojemu kolejnemu hobby – „snorkeling”, co pozwala jej być bliżej jakże niekiedy bajecznie uformowanego przez naturę, podwodnego świata. Ale nade wszystko przekłada sobie podróże. I właśnie dzisiaj mam przyjemność przestawić Drogim Czytelnikom, autorkę reportaży z podróży po wielu kontynentach, które będę sie ukazywać na naszej stronie. Jej cykl reportaży otwiera zapis podróży do Japoni, gdzie miała okazję zetknąć się z jakże odmienną od naszej, kulturą dalekiego i jeszcze ciągle fascynującego Dalekiego Wschodu.
Józef Kołodziej
Wrzesień 2009