Przygoda z Naturą

                      GALERIE - STRONA 2


  41-ZYGZAKIEM PRZEZ TRÓJKĄT BERMUDZKI - LISTOPAD 2011. 
  Był to dla nas niezapomniany rejs z wielu powodów. Troje członków załogi pod dowództwem kapitana – Jurka Malarskiego przepłynęło od 5 do 21 listopada  2011roku, 1300 Mil Morskich z Nowego Jorku na Karaiby przez osławiony legendą - Trókąt Bermudzki.
     Pokonali Atlantyk, który im przygotował w okolicach Bermudy „Biały Szkwał” i ponad 12 stopni w skali Beuforta. Ale za to pobyt na karaibskich wyspach - St Thomas, Culebrita i Jost Van Dyke i podziwianie ich piękna, wynagrodziło im trudne momenty żeglugi.
     Na fotografiach wykonanych przez wszystkich uczestników rejsu (Lucynka, Jurek, Mirek, Józek) możemy jeszcze raz z nimi przeżyć ten niezapomniany rejs jachtem – Priva Sea III.  


 42-JEZIORO SARANAC - USA - 2005.
 Saranac Lake położone w paśmie górskim - Adirondack  Mountain, koło miasteczka o tej samej nazwie (Saranac Lake) i zaledwie kilkanaście km od miejscowości - Lake Placid (miejsce dwukrotnych zimowych olimpiad). Jest ono jednym z najładniejszych jezior jakie kiedykolwiek miałem okazję zobaczyć.
    Urzekające piękno tego jeziora, z brzegami porośnietymi lasem, krystalicznie czystą wodą pełną ryb, dzikiego ptactwa i zwierzyny oraz mnóstwem wysepek, uroczych zatoczek– może zachwycić nie tylko wędkarzy czy też myśliwych. Urzeka także wszystkich turystów, znajdujących tu spokój i ciszę nie zakłóconą współczesną cywilizacją. A do tego, w jego najbliższej okolicy, jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania jak chociażby szczyt  - Whiteface, piąty co do wysokości  5344 stóp (1624 m) w Adirondack Mountains. 
 Urok tego jeziora i okolic sfotografowali: Ewa i Józef Kołodziej  


  Trzy Korony w Pieninach43-SPŁYW DUNAJCEM W PIENINACH- 2011. Jest to chyba jeden z najładniejszych spływów górską rzeką. Ten spływ Dunajcem wije się przepięknie poprzez górskie pasmo – Pieniny. Jego trasa licząca 18 km ze spadkiem 36 m. zaczyna się w Kątach (Sromowce) a kończy w Szczawnicy. Wersja dłuższa kończy się w Krościenku i jest dłuższa o 5 km. Spływ Dunajcem to naprawdę atrakcja na skalę europejską.
    Flisacy, świetni gawędziarze, przewiozą nas na tratwach (5 czółen o wymiarach 5.75m i 45 cm, powiązanych razem) w około 2 godziny do końcowego przystanku objaśniając szczegółowo mijane po drodze atrakcje turystyczne. A zauroczony tym spływem po Dunajcu Józef Kołodziej, przedstawia na tych fotografiach co ciekawsze fragmenty z tej przepięknej trasy.  


  44-ANTIQUA - KARAIBY -2002.
 Kolejna wycieczka na Karaiby. Tym razem odwiedzamy przepiękną ,pełną tajemnic i niespodzianDzielo natury-Devils Bridge-Antiquek, wyspę – Antiqua. Antiqua, ta przeze mnie wymarzona, kryje w sobie mnóstwo uroczych zatoczek, ciekawych zakątków i obiektów do zwiedzania na lądzie. Tak do końca nie odkryła przed nami swoich wszystkich tajemnic. Morze w jej licznych zatoczkach strzeżonych nieraz przez ruiny dawnych fortów, kryją się nie znalezione dotychczas skarby piratów? A te tajemnice, które odryła przed nami Antiqua i które uwidocznili na swoich fotografiach Ewa i Józef Kołodziejowie, możemy ogladać niejednokrotnie z zapartym tchem.  


  Kamienna glowa z Connecticut45-KAMIENNY KRĄG - USA 2004.
  Znakomity himalaista i niestrudzony polonijny podróżnik dociera tam, gdzie rzadko człowiek współczesny postawił swoja stopę a gdzie pozostawił swój „ślad” człowiek pierwotny. Pozostawił po sobie znaki czy też kamienne budowle których przeznaczenie jest nie odkryte często i do dzisiaj.
     Jedna z jego turystyczno-poznawczych wypraw skierowała go na tropienie megalitów na Wschodnim Wybrzeżu Ameryki Północnej. W swoim artykule – „Kamienny Krąg”, Edwar Bochnak próbuje wyjaśnić ich pochodzenie i rolę jaką odgrywały w bardzo dawnych czasach w życiu tamtejszych ludzi.
    A na zdjęciach tej galerii wykonanych przez niego w stanach: Massachusetts, Vermont, New York, New Jersey, New Hampshire, możemy choć częściowo zastanowić się nad tymi tajemniczymi kamiennymi budowlami.


  46-ALPAMAYO - PERU - 2006.
 Alpamayo Zachód slonca w obozie II pod Alpamayszczyt o wysokości 5947m npm. to jedna z najbardziej znanych gór na świecie.  Swoją popularność zawdzięcza przepięknej sylwetce. Ten lodowo-śnieżny szczyt w plebiscytach plasuje się na drugim miejscu, zaraz po K-2. Położony jest w Peru, w północnej części Cordillera Blanca, w masywie Santa Cruz.
 Pionierskiego wejscia na szczyt dokonała wyprawa szwajcarska w roku 1951. Nasza grupa  wybrała droge włoskiego wspinacza Ferrariego.Wejście na szczyt 400-metrową scianą nie należy do prostych.
 Wyprawa w skadzie: Edward Bochnak, Gienek Chomczyk, Piotr Tomala, Rysiek Knapczyk, Mikołaj Czyżewski - zdobyła ten szczyt w 2006 roku a na zdjęciach wykonanych przez E. Bochnaka, możemy podziwiać niezwykłe piękno tej góry.


 


  47-WIOSNA W ARIZONIE - USA - 2010.
  
Wielu znajomIrenka przed swoim domemych dziwiło się im, kiedy w 2008 roku wyprowadzali się na stałe do Arizony „na pustynię” jak to określali podczas ich przeprowadzki. Dziś – Irena i Jurek Wolscy, nie wyobrażają sobie innego miejsca zamieszkania. A to za sprawą bardzo bogatej natury jaką odziedziczył ten stan.
    Ta orgia kwitnących kwiatów, kaktusów, krzew i drzew morze urzec rzeczywiście każdego. Szczególnie kiedy wiosna w Arizonie eksploduje tysiącami gatunków i kolorów tkających na arizońskiej ziemi „kwiatowe dywany”.
 Dzięki zdjęciom Ireny i Jurka - Wolskim, możemy i my podziwiać różnorodność gatunków i te cudowne kolory arizońskiej flory.


  48-BIESZCZADY - POLSKA - 2010.
    Zamieszkuje od dawna w bogatym w zabytki historii i jednym z najstarszych miast w PolscPolonina Carynska-maj-2010e – Przemyślu. Rejon tego miasta, jego okolice i poludniowo-wschodnie kresy województwa podkarpackiego fascynują go od dawna. Wraz z żoną Danutą często wyrusza w „teren”, skąd przywożą zdjęcia pięknych zakątków tej części Polski.
   Poprzednio mogliśmy oglądać w ich wykonaniu galerie: Lwowa, Przemyskich Fortów i Paralotniarskich pokazów w Przemyślu. A wkrótce, także z wypadu nad Solinę. W tej galerii, Jurek Bronicki utrwalił na fotkach piękno przyrody, turystycznych szlaków i urok licznych zabytków Bieszczad. Bieszczad, przyciągających rokrocznie tysiące turystów, zauroczonych ich majestatycznym spokojem i pięknem natury.  


   49-WEDRoman z rybami - rdzawiec i brosma-2007KOWANIE W NORWEGII - 2005 - 2012.
   Zamiłowany wędkarz, który od dawna marzył o wędkowaniu w Norwegii. Jego maarzenie spełniło się w 2005 roku, kiedy wędkował tam po raz pierwszy.
       W wodach Morza Północnego koło tej wyspy wędkuje dorodne okazy takich ryb jak: halibuty atlantyckie (Hippoglossus hippoglossus), dorsze atlantyckie, (Gadus morhua), czarniaki (Pollachius virens), karmazyny atlantyckie (Sebastes marinus), rdzawce, (Pollachius pollachius) molwy (Molva molva), brosma (Brosme brosme) i inne.
     Dzięki zdjeciom nadesłanym przez Romana Mendere, możemy obejrzeć wspaniałe okazy ryb zwędkowane przez niego i kolegów na Lofotach w Norwegii od poczatków wyjazdów w 2005 do 2012 roku. 


  50-ZAMKI NAD LOARĄ - FRANCJA - 2011.
W 2011 roku,Zamek Chambord-dlugosc glownej fasady-128m - Francja miałem okazję odwiedzić Francję. Francja to kraj o wspaniałej i długiej historii przeplatanej panowaniem wielu królów, dworskich uciech i bali, polowań a także wielu intryg w najbliższym kręgu dworu.    Historia Francji to także niezliczoną ilość pałaców, pałacyków i zamków rozsianych po całym jej t
erytorium. Najsłynniejsze to te położone niezwykle malowaniczo nad Loarą lub jej dopływami.
     Niesposób pokazać w tej galerii wszystkich, ale te które można podziwiać, niech dadzą czytelnikom wyobrażenie o ich majestacie, wielkości i olbrzymim kunszcie architektów, którzy projektowali te dzieła. Ewa Kołodziej i Krystyna Sawa – autorki zdjęć - zapraszają do ich ogladania . 


  51-SYBERIA - LIPIEC 2009 - ROSJA.  PięknaSyberia- Lipiec 2009-Stara restaurowana cerkiew, nieskazitelna przyroda, której na szczęście człowiek nie zdążył jeszcze zniszczyć. A do tego wiele miłych zaskakujących niespodzianek, miejsc bezludnych, opuszczonych wiosek, śladów polskości i spotkania z pokoleniem mieszkającej tam w niewielu skupiskach - polskiej ludności. To właśnie przeżyli i utrwalili w swoich myślach, uczestnicy wycieczki na Syberię w 2009 roku, którą zorganizował Jurek Majcherczyk (prezes Polonijnego Klubu Podróżnika) aktórą prowadził wielki podróżnik, pisarz – Romuald Koperski.
   Jedna z uczestniczek – Helena Kwiatkowska, utrwaliła ten odludny zakątek ziemi i różne spotkania podczas tej wyprawy. I to dzieki niej, możemy wszyscy podziwiać ten osnuty mgłą wielu tajemnic, jakże ciekawy i niekiedy zapomniany przez turystów – syberyjski obszar na rosyjskiej ziemi.


   52-SOLINA - LIPIEC 2010 - POLSKA. W swoich pZapora w Solinieodróżach po Polsce, napotkali wiele ciekawych miejsc na mapie naszej ojczyzny. Zauroczeni pięknem zwiedzanych miast, miejsc, krajobrazów i bogactwem przyrody, uwieczniają je na fotografiach.
    W kolejną podróż po kraju, Danuta i Jerzy Broniccy, wybrali się w lipcu 2010 roku nad piękne Jezioro Solińskie, gdzie oprócz jeziora, mogli podziwiać wspaniałe dzieło inżynieri wodnej jakim jest tamtejsza zapora na rzece San. A zaproszeni przez nich do ogladania migawek solińskich, możemy i my zachwycać się pięknem tego zakątka, gdzie natura tak wspaniale harmonizuje z dziełem człowieka.     
 


  53-WĘDKOWANIE W ZATOCE PAPAGAYO - KOSTARYKA-2010.
 W pogoni za wędkarską przygodą i wielkimi okazami ryb, grupa kolegów z New Jersey (Józek Kołodziej, Konrad Kołodziej, Józek Krek, Tadeusz Młynarski, Witek Pawlik, Wojtek Palczewski, Tadeusz Kordowski), w styczniu 2010 roku pojechała na Kostarykę.
    Piękno tropikalnej przyrody, upalne niebo, bezmiar błękitnych wód Pacyfiku, urocze kostarykańskie dziewczęta i sukcesy wędkarskie, urzekły nas wszystkich.
Bo Kostaryka to istne wędkarskie Eldorado dla wszystkich wędkarzy ale i dla turystów jeden z piekniejszych krajów Ameryki.
 A dzięki zdjęciom wykonanym przez Witka Pawlika, Tadeusza Młynarskiego i Józka Kołodzieja, możemy sukcesy wędkarskie ich wszystkich, oglądać w tej galerii.   54-WZDŁUŻ WYBRZEŻA CHORWACJI.
        To była dosyWidok na Twierdze sw Jana i miasto Dubrownikć intensywna wycieczka wzdłuż wybrzeża Dalmacji, choć znalazło się także troszkę czasu na chwilę odpoczynku i indywidualne zwiedzanie miast (głównie w Chorwacji). 
    Trudy długiej jazdy zostały nam wynagrodzone pięknem natury (Parki Narodowe, Jeziora, Grota, Adriatyk) oraz malowniczym położeniem chorwackich miasteczek i mnóstwem zabytków nagromadzonych w ich obrębie.     Sczególne wrażenie wywarło zapewne na wszystkich uczestnikach tej wycieczki, zwiedzanie perły Wybrzeża Dalmacyńskiego – Dubrownika.
 A niesamowite uroki Chorwackiego wybrzeża i piękno turkusowych wód Morza Adriatyckiego, utrwalili na tych fotografiach dla naszych czytelników: Krystyna i Józef Sawa oraz Józef Kołodziej.   


 55-WCZASY NA SRPlaza na Sri LancI LANCE - 2010.      Sri Lanka, zajmująca całą powierzchnię wyspy Kolombo położoną na Oceanie Indyjskim, dostarcza wszystkim turystom niesamowitych wrażeń. Zwłaszcza turystom z Europy, którzy nieraz po raz pierwszy stykają się z jakże odmienną kulturą, religią (głównie - buddyzm, islam, hinduizm, chrześcijaństwo) i codziennym życiem tamtejszych mieszkańców. Choć jak to zwykle pod wpływem czasu, poddana już silnie wpływom dzisiejszej cywilizacji.
     To na tej wyspie Aneta i Mariusz Marciniak, spędzili bardzo romantyczne wakacje, rozkoszując się ciepłem tropiku, czystością wód Oceanu Indyjskiego, kulinarnych smakowitości, pięknem flory i fauny a także urokiem tego egzotycznego kraju którego migawki utrwalili na swoich fotografiach.
 


56-GUZOWY MŁYN - MAZURY - 2013
   
 U zbiegu rzeki Młynówki i jeziora Sarąg, ukryty wśród wysokich lip, pokryty, czerwoną dachówką, nad brzegiem rozlewiska i łąk, stoi piękny dom, przypominający polski dworek - to Guzowy Młyn.
    
Jego właściciele, Elżbieta i Sławek Bojarowie, marzyli o takim miejscu na Mazurach od dawna. Swoje marzenia zrealizowali w 2002 roku i dziś są właścicielami tegoprzeuroczego siedliska na 50-ciu hektarach łąk i lasów. Zaadoptowali go na gospodarstwo agroturystyczne i do dzisiaj przyjmują w nim wakacjuszy stęsknionych ciszy, nieskazitelnej przyrody, śpiewu ptactwa i niesamowitych widoków wschodzącego słońca nad stawami pełnymi ryb.
  To tutaj także kręcono wiele scen do popularnego serialu – „Nad Rozlewiskiem”
.
    A dzięki ich i zdjęciom przyjaciół – Anny Różyło i Bogumiła Siuty i my możemy zachwycać się niepowtarzalnym pięknem tego miejsca.


57-KRKrynica Zdroj-2012YNICA ZDRÓJ - 2012  Na kolejne swoje wakacje w lipcu 2012 roku, Danuta i Jurek Broniccy, postanowili wyruszyć do pięknie położonego miasta –Krynicy-Zdroju położonego w dolinie potoku Kryniczanka oraz wśród Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika. Jest ono sławne nie tylko z uzdrowiska i wód zdrojowych ale także jest prężnym ośrodkiem sportów zimowych, festiwali, obecności w nim pobytu Nikifora (już nieżyjącego), Kiepury oraz wielu ciekawych zabytków i cudownych krajobrazów.
     Samo miasto, pełne kolorów i urokliwych pensjonatów, zatopione w zieleni przyrody, może zachwycić każdego.
 Chcąc przybliżyć nam to piękne miasto, Danuta i Jurek utrwalili je dla naszych czytelników na tych fotografiach.


  58-ZAFFARANCHO W GDAŃSKU - 2012
  
Wielkim wydarzeniem w październiku 2012, wśród żeglarzy w Polsce było pierwsze Zaffarancho organizowane w Gdańsku. Spotkanie to jest tradycyjnym zlotem żeglarzy z całego świata należących do organizacji  - Hermando De La Costa (Bractwo Wybrzeża). W tym roku odbyło się po raz pierwszy w Polsce a udział w nim wzieli żeglarze z Mes: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski.
     Podczas tego spotkania, opowieściom, wspomnieniom i snuciu planów żeglarskich a także toastom, nie było końca. Spotkanie takie to także okazja do przyjęcia w poczet Braci, nowych członków otraz czas na dyskusje i decyzje organizacyjne.
    A dzięki uczestnikom tego spotkanie: Irenie i Andrzejowi Bieńkowskim oraz Ewie i Józefowi Kołodziej - ich fotografiom, i my możemy podziwiać stroje i nastrój tego spotkania.    


  59-EGIPT 2010
     
Na koniec naszej wycieczki po Egipcie pozostawiłyśmy sobie długo oczekiwany moment tajemnicze piramidy w Gizie. Dzisiejsza nauka nie zna odpowiedzi odnośnie ich pochodzenia i przeznaczenia. Piramidy zaliczone są do siedmiu cudów świata starożytnego.
   Autobusem dotarłyśmy do obszaru pustynnego z mniejszymi kompleksami piramid i grobowców nad którymi dominowały 3 okazałe piramidy. Już od bardzo dawna chciałam zobaczyć te sławetne piramidy i w końcu w dniu 22 października 2010 roku w godzinach porannych stanęłam w centralnym punkcie osi ziemi przed fascynującymi, niezwykłymi piramidami. One nie zawiodły moich oczekiwań, no może trochę ich wielkość jednak przekroczyła moją wyobraźnię.
   Najwyższa piramida nosi nazwę władcy Cheopsa. Średnią zbudowaną jako drugą przypisujemy synowi Cheopsa, faraonowi Chefrenowi. Trzecia znacznie mniejsza należy do wnuka Cheopsa, faraona Mykerinosa.    


  60-GRECJA - 2004 I 2008
  
  Autor tych zdjęć (Józef Kołodziej) miał okazję odwiedzić ten piękny i słoneczny kraj, trzykrotnie.
   Ostatnie dwa wyjazdy do Grecji, to wyjazdy do Salonik, gdzie w 2004 roku poznał zwyczaje związane z obrządkiem ślubu Joasi i Themisa a w 2008 roku w pięknej cerkwi uczestniczył w obrządku chrzcin ich córki Vuli.
   Podczas tych wyjazdów mogł też podziwiać piękno tego kraju, ciekawe miejsca i wspaniałe zabytki, Lazurowe wody Morza Sródziemnego oraz niedostępne z bliska klasztory mnichów na półwyspie Athos.
   Namiastkę piękna Grecji można podziwiać na fotografiach Ewy i Józefa Kołodziej   


  61-WIELICZKA - 2010
    
Wędruje z żona Danutą po całej Polsce, utrwalając na zdjęciach piękno naszych miast, zabytków i krajobrazów. To dzieki nim możemy piekno naszego kraju podziwiać na fotografiach róznych galerii.    Dziś, Jurek Bronicki odsłania przed nami uroki zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, który miał okazję zwiedzić z żoną latem 2013 rooku.
    Obiekt ten, od 1978 roku jest wpisany przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego i dumnie reprezentuje Polskę wśród różnych światowych zabytków na tej liście.
    Dlatego na trasie swoich turystycznych wędrówek, należy pamiętać aby odiwedzić ten wspaniały zakątek.


  62-STRIPED BASS Z NEW JERSEY
  
  Wędkowanie na ta pięknie walcząca rybę, jest Jednym z moich ulubionych wędkowań. Dlatego corocznie staram się 2-3 razy w roku wyruszyć wraz z kolegami na jej łowienie na Oceanie Atlantyckim w rejonie stanu New Jersey w USA.
     Wędkujemy ze zmiennym szczęściem gdyż jej obecność u wybrzeży New Jersey zależy od wielu czynników a limity co do wielkości i ilości są bardzo zaostrzone.
     W dzisiejszej galerii będzie można oglądnąć scenki z wędkowania striped bass w okresie kilku lat a utrwalone na fotkach przez Konrada i Józefa Kołodziej. 


  63-BARAKUDY Z MEKSYKU I CIESNINY FLORYDZKIEJ
  
    Barakuda to niezmiernie silnie walcząca ryba, dostarczająca wędkarzom niezmiernie wielu emocji. Jej wspaniałe wyskoki nad wodę podczas jej holowania, podnoszą poziom andrealiny nawet u doświadczonych wędkarzy.
   Po raz pierwszy miałem okazję zwędkować tą rybę podczas rejsu z Florydy na Bahamas w 2005 roku a następnie w Meksyku w 2011 roku. To w Meksyku, moja wówczas 10 letnia wnuczka Karolina także zwędkowała dwie duże barrakudy.
     Pod wodą nie atakują człowieka - spotkałem się z nią wielokrotnie oko-w-oko podczas snorkowania, ale trzeba bardzo uważać podczas wyciagania jej na łódce i uwalniania z haczyka, gdyż ma bardzo duże zęby, którymi broni się do ostatka. Na foto wykonanych przez Józefa i Konrada Kołodziej, możemy zapoznać się z tą, owianą złą sławą rybą.      


 64 - WĘDKOWANIE W PANAMIE - (PEDASI) - 2013
     To był kolejny niezwykle ekscytujący i ciekawy wyjazd na ryby. Tym razem do Panamy, na Wojtek holuje bardzo duza rybe-Pacyfik  kolo Pedasi-Panamawędkowanie w rejonie miasta Pedasi leżącym nad brzegiem Pacyfiku zwanym „Wybrzeże Tuńczyków”.  Czterech znakomitych wędkarzy – Józek, Wojtek, Józek i Ryszard, przez 5 dni miało okazję poznać ten urokliwy zakątek – raj dla wędkarzy – i zwędkować wiele gatunków ryb (łacznie z rekinem).
    Na małych łódkach typu –Panga, zapuszczaliśmy się daleko w ocean, który wynagrodził naszą śmiałość, choć dawał niejednokrotnie do zrozumienia, że rządzi tu bezdyskusyjnie król mórz i oceanów - Neptun.
    Kilka zdjęć wykonanych przez Józka Kołodzieja i Wojtka Palczewskiego, pozwolą naszym czytelnikom choć trochę przybliżyć emocje towarzyszące wędkowaniu na „Wybrzeżu Tuńczyków”.   


  65-MUZEUM LOTNICTWA W KRAKOWIE - 2013
  
  Muzeum to, ma swoją siedzibę na dawnym lotnisku w Rakowice-Czyżyny w Krakowie. Gromadzi nie tylko jednostki latające, ale także materiały, które są  nierozerwalnie związane z historią lotnictwa. W bibliotece muzeum, pasjonaci lotnictwa i naukowcy, mają do dyspozycji ponad 30.000 pozycji.
    Ilość eksponatów (tzw. statków powietrznych) obecnie przekracza imponującą
liczbę – ponad 200, pochodzących różnych krajów europejskich (głównie z Polski, Francji, Angli i Niemiec).
    A niestrudzony turysta, Jurek Bronicki, wraz z żoną i córką, miał przyjemność odwiedzić to muzeum latem 2013 roku.


  66-KOŁOBRZEG - 201466-Kolobrzeski Ratusz
  
  Miasto Kołobrzeg, było bardzo zniszczone podczas II Wojny Światowej. Po odbudowaniu może pochwalić się uroczymi miejscami, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie warte poznania.
    Miasto, znane z wielu ośrodków wczasowo-turystycznych, morza oraz okazji dla wędkarzy mogacych wędkować w Bałtyku ze świetnie dostosowanych do tego kutrów.
    A uroki i ciekawe miejsca tego miasta znajdziemy na fotkach wykonanych przez Jurka Bronickiego, niestrudzonego podróżnika po Polsce, który wraz z żoną Danutą, odwiedził Kołobrzeg w 2014 roku.


  67-RZEŹBY Z67-Rzezba Zimowa w Chicago LODU
  

     Tylko zima, która swoją śniegową szatą może zauroczyć wszystkich, dostarcza artystom możliwość tworzenia dzieł, które wraz z jej odejściem pozostają tylko na fotografi.
    I choć na przedstawionych fotkach z Chicago (luty 2004 rok) artyści tworzą rzeźby ze śniegu a artyści w Ottawie (luty 2010) tworzą je w lodzie, to łączy je jedna wspólna cecha.
    Powstaja one z ....wody raz pod postacią śniegu  a w drugim przypadku – lodu.
    Dziś na tych fotografiach wykonanych przez Ewy i Józefa Kołodziej, możemy podziwiać ich piękno i kunszt wykonania zainspirowane duszą artystów i Natury.


  68-MONGOLIA - LIPIEC 2009
  
     Podczas tej samej wyprawy w lipcu 2009, grupa uczestników z Polonijnego Klubu Podróżników (organizator wyprawy – Jurek Majcherczyk), zwiedziła legendarną Syberię oraz niezwykle interesujące państwo – Mongolę.
    Mongolia to kraj pełen współczesnej cywilizacji ale także państwo hołdujące w swej historii stare tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich, mogli poznać uczestnicy tej jakże interesującej wyprawy którą kierował znakomity podróżnik, pisarz– Romuald Koperski.
    Helena Kwiatkowska, (autorka galerii # 51 – Syberia), zachowała swoje wspomnienia i wrażenia na fotografiach także i z wyjazdu do Mongolii a które to fotografie możemy podziwiać w tej galerii. 


  69 - MAROKO - 20Autorka zdjec w Maroku11

     Dwukrotny pobyt w Libii (razem 12 lat) zafascynował ja krajami arabskimi z ich jakże specyficznym klimatem oriętu i tradycjami, nieporównywalnymi do żadnych innych.
    Dlatego po powrocie z ostatniego kontraktu, postanowiła odwiedzić niektóre kraje arabskie. Zwiedziła Jordanię, Egipt, Tunis a w roku 2011 - Maroko, o odwiedzeniu którego marzyła „od zawsze”.
    Z dwutygodniowej wycieczki do Maroka, przywiozła oprócz pamiątek, fascynujące zdjęcia z którymi dzisiaj pragnie się podzielić z czytelnikami strony PZN


  73 - ZIEMIA ŚWIETOKRZYSKA
Ziemia Świętokrzyska na przestrzeni wieków zawsze pielęgnowała swoją kulturę, tradycje i obyczaje.
   Na jej ziemiach wybudowano wiele zamków, pałaców i kościołów a w najnowszych czasach powstało wiele atrakcyjnych miejsc odpoczynku czy też obiektów turystycznych których nier powstydziłoby się wiele europejskich miast.
    Do obejrzenia niektórych ciekawych zabytków i zakątków Ziemi Świętokrzyskiej, zachęca, niestrudzony turysta – Jerzy Bronicki, który wraz z żoną Danutą, na fotografiach chce nam przybliżyć uroki tej jakże ciekawej części Polski .


  70-CHINY 2009 - PFragment Chinskiego muruART 1
  
   Kraj ten fascynowł ludzi od wieków swoją jakże różną kulturą, tradycją, budownictwem, florą, fauną a także największą atrakcją jaką jest niewątpliwie – Chiński Mur.
    Ale i dzisiaj, to dynamicznie rozwijające się państwo, nasiąknięte współczesną cywilizacją zachwyca odwiedzających je turystów.
    Do nich należą także autorzy zdjęć – Dorota i Stefan Solanin, którzy mieli okazję ujrzeć z bliska Chiny w 2009 roku i umożliwić nam na fotkach wiele ciekawych miejsc, bo wszystkich – niesposób jest przedstawić w tej galerii.


  71-CHINY 2009 - PART 2
  
Podczas swojego pobytu w Chinach w 2009 roku, Dorota i Stefan Solanin, starali się przedstwić na swoich fotografiach te najciekawsze miejsca, które mieli okazję zwiedzić.
    Ale jak wspomniałem poprzednio, jest rzeczą niemożliwą aby na tych 124 fotografiach ująć nawet te najciekawsze miejsca które zwiedzili.
    Na pewno wielce pomocne przy oglądaniu tych zdjęć, będzie przeczytanie wrażeń z tej podróży, umieszczonych w dziale – Podróże.
    Autorzy życzą zatem wszystkim czytelnikom, przyjemnej lektury i miłego oglądania zdjęć.


  72 - ŚWIETO WODY W DOLINIE COLCA - PERU - 2004W Drodze do strumienia
Edward Bochnak, polonijny podróznik, himalaista i odkrywca miał niesamowitą okazję w 2004 roku, aby być świadkiem i udokumentować niezwykle nieznane obrzędy Indian Colloways z maleńkiej wioski Yanke położonej na obrzeżach Kanionu Colca w Peru.
   Co roku Indianie ci obchodzą uroczystości Święta Wody – Yarccahspi na zboczach góry Nevado Mismi (5656m npm) w Peru, w pbliżu swojej wioski.
   Artykuł Edwarda Bochnaka na ten temat jest zamieszczony w dziale – Podróże a na zdjęciach jego autorstwa, możemy poznać ogólnie ten coroczny piekny obyczaj.


 74 - BAŁTGdynia-Dar PomorzaYCKIE MIGAWKI - 2015
   Nasz stały fotograf, Jurek Bronicki polubił polskie krajobrazy, miasta i przeurocze zakątki naszej Ojczyzny. Już od kilku lat przemierza wraz z żoną Danutą, ten nadwiślański kraj ze wschodu na zachód, od gór do morza, z południa na północ, ciagle odkrywając piękno naszej Polski.
    Dzisiaj możemy na jego fotografiach podziwiać niezwykle miłe każdemu Polakowi migawki niektórych nadbałtyckich miast i urok bałtyku z jego wspaniałymi plażami, florą i fauną.


  75 - TILEFISH - 2015 (ATLANTYK)
   Dopiero dwa razy miałem okazję powędkować te dwa gatunki ryb – Blueline Tilefish i Golden Tilefish. Ich wędkowanie dostarcza wiele emocji, gdyż ryby te walczą do końca. A ponadto przed wędkarzami stawiają sporo trudu jako, że wędkuje się je z dużych głebokości - od 300 stóp (91 m) do nawet 700 stóp (213 m) i może osiągać długość nawet do 1 m (Golden Tilefish).
   W tej galerii przedstawionej przez Józefa Kołodzieja, mogą drodzy czytelnicy podziwiać te rzadko wędkowane ryby przez polskich wędkarzy w USA


  76 - MYSTIC MUZEUM
      Założone w 1929 roku (w mieście: Mystic – Connecticut – USA) jest dzisiaj największym na świecie morskim muzeum. Muzeum to  kompleksowo przedstawia życie w 19 wieku. Znajduje się w nim między innymi 60 orginalnyh historycznych budynków, dawne manufakturki, jedyny zachowany na świecie drewniany żaglowiec do połowu wielorybów – Charles W. Morgan.
    Obecnie muzeum to zwidza rocznie prawie 0.5 miliona turystów.
   Dzięki autorowi tych zdjęć (Józef Kołodziej), który kilkakrotnie zwiedzał to muzeum,
 możemy częściowo na załączonych zdjęciach wyobrazić sobie życie w dawnej wiosce rybackiej.


  77 - WROCŁAWSKIE MIGAWKI - 2013
    Jedno z piękniejszych miast w Polsce poone nad Odrą. Bardzo zniszczone podczas II Wojny Światowej.
    Przez cały okres powojenny odbudowywane, zachwyca nas dzisiaj swoim pięknem, zachowanym w zabytkowych uliczkach, kościołach i mostach. Na szczególną uwagę należy zwrócić na wrocławski Rynek, tak bardzo podziwinym przez turystów.
    Dzięki niestrudzonemu turyście – Jurkowi Bronickiemu, który odwiedził Wroclaw w 2013 roku, możemy część tego pięknego miasta podziwiać na jego fotografiach 


  78 - RAINBOW RIVER - FLORYDA - USA - 2016
      Jest jeszcze na tej ziemi wiele miejsc, podlegajacych ochronie przez człowieka, gdzie niepodziDobre miejsce na wedkowanie na rzeceelnie panuje nieskazitelnie czysta woda, flora i fauna.
    Jednych z takich miejsc podlegających ścisłej ochronie, jest Rainbow Spring State Park (koło miejscowości Dunnellon) na Florydzie. To w tym parku płynie Rainbow River (długości 5.7 mili) o nieskazitelnie czystej wodzie, kolorowej wodnej roślinności i dużej ilości ryb.
    Autor zdjęć - Józef Kołodziej miał przyjemność na początku marca 2016 roku, podziwiać piękno tej rzeki i chciałby zaprosić do jej oglądania na fotkach, wszystkich czytelników.


  79 - PIERWSZY ZJAZD KLASOWY - SANDOMIERZ - 2015
   Trudno uwierzyć, że to już 52 lata minęły od naszej matury którą złożyliśmy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu w 1963 roku.
 Dopiero po kilku latach nasze pierwsze klasowe spotkanie (Matura 63) doszło do skutku 5 września 2015 roku, oczywiście w Sandomierzu. Kolejny zjazd klasowy już 16 lipca 2016 roku.  Organizatorzy mają nadzieję, że w większym składzie.
   A autor zdjęć i uczestnik tego pierwszego zjazdu- Józef Kołodziej, zaprasza do powspominania o tamtych czasach na tych fotografiach.


  80 - PROCESJA BOŻEGO CIAŁA - SANDOMIERZ - 2016
    Świeto Bożego Ciala zostało ustanowione na pamiątkę cudu, który się dokonał w 1263 (hostia uniesiona przez księdza nad ołtarzem, zaczęła krwawić. Jest ono wyznaczane co roku na 60 dni po Wielkanocy.
    Tak jak w innych mistach, tak i w Sandomierzu, procesja ku czci tego święta, podczas której odczytywane są właściwe fragmenty Ewangelii (przy czterech ołtarzach), gromadzi wielu wiernych.
   A procesję w tym mieście 26 maja 2016 roku możemy oglądać na fotografiach wykonanaych przez Jurka Bronickiego.