Przygoda z Naturą

TĘŻNIE W CIECHOCINKU I NIE TYLKO

       O Ciechocinku słyszałem już od kilkudziesięciu lat, jeszcze jako młody chłopak. Wiem z tamtych czasów iż mówiło się, że wyjazdy do sanatorium nazywane były „wyjazdami do wód”. Prawdopodobnie z tego powodu ponieważ w sanatoriach znajdują się różne wody lecznicze, które leczą pewne schorzenia i dolegliwości. Coś mi się także „obijało o uszy” o tężniach, ale kompletnie nie wiedziałem jak one wyglądają i do czego służą.
   Fragment tezni w Ciechocinku I pewnie bym tkwił w tej nieświadomości jeszcze przez następne lata, gdyby nie wyjazd mojej żony – Ewy w 2011 roku, właśnie do Ciechocinka. Tam po raz pierwszy mogłem naocznie zobaczyć tężnie, pospacerować koło nich, oddychać solankowym powietrzem bogatym w jod i poddać się na bardzo krótko, jego leczniczemu działaniu.
    Konstrukcja tężni jest stosunkowo prosta i nieskomplikowana. W Ciechocinku tężnie usytuowane w kształcie podkowy są obiektami stosunkowo starymi, bo już dwie pierwsze (tężnia #1 o długości 648 m, a #2 – 719 m) zostały wybudowane w latach 1824 do 1833. Trzecia tężnia w Ciechocinku (333 m) została zakończona dopiero w 1859 roku. Wszystkie o jednakowej wysokości (15,8 m) były wybudowane dzięki zaangażowaniu samego Stanisława Staszica na podstawie projektu profesora Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Jakuba Graffa.    Tężnie w Ciechocinku są budowlami na wolnym powietrzu, całkowicie drewnianymi, których podstawą są dębowe pale wbite w ziemię, a do pozostałej konstrukcji umocowanej do tych pali użyto drewna sosnowego i świerkowego. Ściany wszystkich tężni, pokryte zostały tarniną. Co ciekawe, mimo upływu tylu lat, podstawowej konstrukcji tężni nie zmieniano a tylko w miarę zużywania się wymieniano tylko tarninę. Są one najstarsSpacer wzdluz tezni - Ciechocinek 2011 rokzymi konstrukcjami drewnianymi tego typu w Europie.
    Tężnie zazwyczaj budowane są jako kilkusetmetrowej długości konstrukcje o kilku piętrowej wysokości. Na tarninę, znajdującą się we wnętrzu jak i na ścianach bocznych, wylewa się solankę (wodny roztwór soli, przeważnie kamiennej) do korytek na szczycie tężni, która spływa z góry konstrukcji, a która jest następnie odbierana zazwyczaj w specjalnych basenach u podstawy tężni i kierowania dalej rurociągami do warzelni celem uzyskania soli i ługów pokrystalicznych (dla celów leczniczych). Cały ten proces jest potrzebny celem uzyskania stężenia chlorku soli (NaCl) w solance w granicach 16% do 27%. Solanka w Ciechocinku jest pompowana za pomocą pomp elektrycznych do tężni ze źródła nr 11 („Grzybek” z odwiertem na głębokość około 410 m) i ma stężenie 5,8%. Jest to solanka chlorkowo-sodowo-jodkowo-bromkowo-żelazista. Kiedyś pompowano solankę za pomocą wiatraków, które zachowano do dzisiaj na szczytach tężni, a w obecnym herbie miasta znajdziemy symbol tężni i wiatraka.
  Basia i Przemek na terenie parku Busko-Zdroj  Jak działa tężnia i jakie są jej cele? Otóż jak wspomniałem powyżej, solanka pompowana do korytek tężni spływając po tarninie ulega odparowywaniu (woda) pod wpływem działania słońca i wiatru. To powoduje iż stężenie soli w solance wzrasta, a jednocześnie w oparach powietrza (aerozolu) wokół tężni tworzy się mikroklimat, który obfituje w duże ilości sodu, jodu, bromu, żelaza czy też chloru. Działają więc tężnie jako ogromne inhalatoria i to jest ich główne zadanie (lecznicze).
    Ten mikroklimat wykorzystuje się do leczenia takich chorób jak: - zapalenia zatok - nadciśnienia tętniczego - leczenie i profilaktyka dotycząca schorzeń górnych dróg oddechowych - rozedma płuc i inne    A nauka zajmująca się badaniem właściwości leczniczych podziemnych wód, czy też borowin i zastosowaniu ich w lecznictwie nazywa się balneologią.
    Oczywiście, że najlepsze efekty tężni uzyskuje się w czasie wietrznego i słonecznego dnia, kiedy to parowanie jest najbardziej intensywne. Natomiast w dni mgliste i deszczowe, kiedy w powietrzu wokół tężni jest duża zawartość wilgoci, proces tężenia nie następuje i dlatego w takich dniach czy też w nocy odłącza się często dopływ solanki.
    Pod wpływem tego procesu stężenie solanki na tężniach wzrasta następująco: tężnia #1 – do 9% i jest najmniejsze, tężnia #2 do 30%, a na tężni #3 do 16%. Przez to proces odzyskiwania soli po przelaniu się solanki przez tężnie (tzw. proces warzenia soli) jest łatwiejszy, skuteczniejszy i tańszy co jest drugim zadaniem tężni choć o mniejszym obecnie znaczeniu z powodu innych i tańszych sposobów uzyskiwania soli. Trzeba pamiętać bowiem, że im większa zawartość soli w aerozolach, która jest korzystna w lecznictwie jest niekorzystnWoda dla pieskow przed tezniami w Ciechocinkua w procesie produkcji soli ze względu na jej utratę w solance.
    W Ciechocinku w procesie warzenia produkuje się profilaktyczno-jadalną sól ciechocińską oraz szlam i ługi zwane kąpielowymi bogatymi w składniki zawarte w solance pierwotnej. Wokół tężni w Ciechocinku zabronione jest palenie papierosów, używanie odbiorników radiowych a także wzniecanie kurzu.
    Gwoli ścisłości podaję, że tężnie w Ciechocinku są czynne cały rok, co umożliwia potrzebującym inhalacje całoroczne. Ale nie tylko chorym bo przebywanie w pobliżu tężni nawet przez osoby zdrowe, powoduje wzmacnianie odporności i pomaga w zabezpieczeniu się przed wieloma schorzeniami.
    A rok później we wrześniu 2012, moja żona Ewa zachęcona zeszłorocznym pobytem w Ciechocinku, wybrała tym razem pobyt w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie).
    Oczywiście, tężnia w Busku-Zdroju, mieszcząca się w sanatorium „Marconi”, wybudowana w 2008 roku na wzór (te same materiały użyte do budowy) tężni w Ciechocinku jest jej miniaturką.    Już w XVIII wieku ze słonych źródeł otrzymywano tutaj sól w procesie tzw. warzenia. W Busku jako roztworu w tężni używa się roztworu solanki jodkowo-bromkowej. To za sprawą tego roztworu i powstającego zeń aerozolu, wokół tej tężni tworzy się swoisty mikroklimat zbliżony do mikroklimatu nadmorskiego. Działa on jako lecznicze inhalatorium.
    Ale oprócz tężni leczy siEwa przed Sanatorium Wlokniarz w Buskuę tutaj pacjentów wodami siarczkowymi (w 2008 uruchomiono nowy odwiert – Las Winiarski), jodkowo-bromkowych a także borowinami z takimi schorzeniami jak: - dermatologiczne - układu krążenia - reumatologiczne - chorób zatok - ortopedyczne i wiele innych.
    O znaczeniu tej placówki leczniczej świadczy fakt, iż wykonuje się tutaj około półtora miliona zabiegów leczniczych, wśród nich ponad połowa to siarczkowe kąpiele. W skład obiektu wchodzi ładny Park Zdrojowy liczący sobie kilka tysięcy drzew różnego gatunku.
    Ale nie tylko w Ciechocinku i Busku-Zdroju możemy korzystać z dobrodziejstw tężni. Są one także wybudowane w sanatoriach w Konstancinie (bardzo szeroki zakres leczenia i rehabilitacji), Grudziądzu (9-cio metrowy słup solankowy pod szklanym przykryciem w kształcie piramidy), Inowrocławiu (druga co do wielkości w Polsce), Rabce (o kształcie cylindrycznym) i Sołonce (kaskada solankowa) w woj. podkarpackim.
    Rozważa się wybudowanie kolejnych tężni, tam gdzie warunki na to pozwalają.

 Tekst : Józef Kołodziej
 Foto: Ewa i Józef Kołodziej
 Korekta: mgr Krystyna Sawa
 

 

OSTATNIE ARTYKUŁY:
Tężnie w Ciechocinku i .....