Przygoda z Naturą

PIERWSZY ZJAZD KLASOWY - MATURA 1963!

Pomysł zorganizowania spotkania klasowego maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu (Matura 63) dojrzewał wśród pierwszych organizatorów (Ewa Achenbach, Krzysztof Burek, Andrzej Bienussa i Józef Kołodziej już od paru lat."
     Ale, dopiero w 2013 roku cała czwórka spotyka się w mieszkaniu Józka w Sandomierzu, gdzie ustalają zasady uczestnictwa i organizacyjne spotkania, wyznaczonego na 2014 rok.
   Niestety, ale troszkę za późno zaczeliśmy wszystko organizować i dlatego przełożyliśmy to pierwsze spotkanie na 2015 rok.
    Tym razem po intensywnych szukaniu kolegów i koleżanek naszych klas (Matura 63), udało się nam doprowadzić do tego spotkania.
   I wreszcie 5 września 2015 na sandomierskim rynku spotkało się 7 koleżanek i 5 kolegów z klas: 11a (wychowawczyni – prof. Irena Żwinklewicz) i 11b (wychowawczyni – prof. Zofia Bażant) – Matura 63. PieSpotkanie przy replice dziala - ul. Podwale Dolnrwsze nieśmiałe spojrzenia i wpływ naszej długiej „wspólnej” nieobecności, zostały szybko przełamane i po kilku chwilach, poczuliśmy się tak, jak byśmy się niedawno rozeszli po zdaniu egzaminu maturalnego w 1963 roku.
         Niestety, ale kilkoro koleżanek i kolegów, nie będziemy już mieli okazji zobaczyć na tym i następnych zjazdach – odeszli do Pana. Także żaden z członków kadry nauczycielskiej, który nas uczył – nie dożył tego jakże ważnego dla nas dnia.
     Kiedy już wszyscy uczestnicy tego spotkania stawili się na umówionym miejscu (kawiarnia Kordegarda przy ul. Rynek 12 w Sandomierzu), udaliśmy się w kierunku ul. Zamkowej zatrzymując się na chwilę przy wystawie pokazującej stare fotografie miasta. A miejsca pokazywane na tych fotografiach opisał nam na tle pieknej historii miasta, nasz kolega Krzysztof Burek. A kilkadziesiąt metrów dalej, nie mogliśmy sobie odmówić (zwłaszcza panie) na odwiedzenie słynnej pracowni – mistrza Cezarego Łutowicza, wielkiego i pierwszego propagatora kamienia pasiastego występującego na ziemi sandomierskiej.
    Oczywiście w drodze do „Bistro Podwale” na ul. Podwale Dolne 8, „przeciskamy się” przez przejście między kamienicami na ul. Zamkowej, zwanym – Ucho Igielne.  Stąd już za chwilę jesteśmy na ul. Podwale Dolne, gdzie na chwilę zatrzymujemy się przy replice szańca z ustawioną tam także repliką – działa artyleryjskiego przy której robimy sobie pamiątkowe zdjęcia
     I wreszcie docieramy do „Bistro Podwale”, gdzie przy małej czarnej i małym jasnym możemy snuć wspomnienia i uzupełniać lukę czasową, która rozdzieliła nas na 52 lata!! Po kilku godzinach, żal było się rozstawać ale świadomość, że kolejne spotkanie już za rok, złagodziło nam nieco moment tego rozstania.
    A więc do zobaczenia za rok i może w większym składzie?

    Obecni na 1-szym Zjeździe Koleżeńskim (nazwiska koleżanek – panieńskie):
      1- Achenbach Ewa
      2- Bajkowska Ewa
      3- Bienussa Andrzej
      4- Boćkowska Wiesława
      5- Burek Krzysztof
      6- Karczewska Wiesława
      7- Kołodziej Józef
      8- Krakowiak Elżbieta
      9- Wrońska Maria
    10- Kułaszka Jerzy
    11- Pławczyk Wiesława
    12- Tagowski Zdzisław

     
 ZJAZD KOLEŻEŃSKI – 2016
      A więc zgodnie z naszymi postanowieniami podczas 1-go Zjazdu Koleżeńskiego, na początku tego roku ustaliliśmy termin a następnie program 2-go Zjazdu Koleżeńskiego, który przedstawiam poniżej.    Głównymi organizatorkami tegorocznego zjazdu, mającego się odbyć 16-go lipca 2016 roku, są koleżanki: Ewa Achenbach i Wiesława Pławczyk (używam nazwisk panieńskich aby łatwiej nam było wiedzieć o kogo chodzi – po tylu latach łatwiej nam będzie nawzajem się rozpoznać.
     Koszt tegorocznego zjazdy wyliczony jest na około 200 PLN. Wpłaty można dokonywać dla Ewy po skontaktowaniu się z nią w jaki sposób to uczynić.

 Proponowany program 2-go Zjazdu Koleżeńskiego
    1. Spotkanie przy kościele św. Józefa o godz. 9:45
   2. Msza św. w kościele św. Józefa - o godz.10
   3. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli na cmentarzu katedralnym
   4. Wycieczka po Sandomierzu meleksami (meleksy ul.Słowackiego przy restauracji Korona)
   5. W miarę możliwości czasowych i pogodowych, krótka przejażdżka stateczkiem po Wiśle.
   6. Powrót meleksami do restauracji Korona na wspólny obiad, gdzie nastąpi zakończenie naszego spotkania.
       To tak w ogólnym zarysie, wcześniej pisałam o wstępnym koszcie 200 zł. W tej cenie liczyłam obiad, przejazd meleksami oraz opłatę za mszę. - Ewa
Maturzysci klasy 11b-matura 63
  Organizatorzy tegorocznego zjazdu zwracają się do wszystkich koleżanek i kolegów, aby dostarczyli informacje kontaktowe do tych wszystkich osób, których nie ma w poniższej tabeli.
   Dane te należy przesłać na adres elektroniczny (lub przez telefon) Ewy Achenbach lub Józka Kołodzieja (w tabeli poniżej)

L.P.   NAZWISKO                 MIASTO                      ULICA                    TELEFON                   E-MAIL  
 1.  Achenbach Ewa     27-600 Sandomierz       Ogrodowa 10 m 9     (15) 832-2984       ewa.achenbach45@wp.pl

 2.  Bienussa Andrzej    27-400 Ostrowiec Św.  Os. Stawki 97 m2     606-734-565           abienussa@o2.pl

 3. Bajkowska Ewa         20-049  Lublin                                                (81) 459-20-31  lub 889-36-1080 komórka

 4. Boćkowska Wiesława  27-600 Sandomierz    Rynek 15                  (15) 832-3846

 5. Burek Krzysztof         01-864 Warszawa   Kochanowskiego 43 m36  (22) 669-4494        Mkburek@tlen.pl

 6. Kołodziej Józef          27-600 Sandomierz    Mickiewicza 23a m 49                         ziutek1945s@gmail.com

 7. Kolodziej Jacek        Edison (USA), N.J.            19 Miko Rd                                           jkolo1945@gmail.com                 
8. Karczewska Wiesława  20-049 Lublin         Aleje Racławickie 33/55                         grabias1@wp.pl

9. Krakowiak Elżbieta   32-020 Wieliczka      Wincentego Pola 12/67    (12)-278-3638

10. Kułaszka Jerzy       23-310 Modliborzyce        Gwizdów 11a                 (15) 874-2190       509832442-cell

11. Pławczyk Wiesława   27-600 Sandomierz  

12. Targowski Zdzisław   Pow. Sandomierz          Rożki 7                          691-44-6174

13. Wrońska Maria

15. Szczur Alina                                                                                                                 maria.alina.sz@wp.pl

16 Pięta Zofia                                                                                                                     sofisad46@gmail.com
                  
17 Gospodarczyk Janina

18 Koper Jacek                   27-600 Sandomierz

 KLASA  XIa
  1. Janina Bidas
  2. Krystyna Bielas
  3. Andrzej Bienussa
  4. Marianna Chorąża
  5. Lidia Cieciura
  6. Jan Dybus
  7. Tadeusz Gielerak
  8. Stefania Gogół
  9. Eugeniusz GolczynskiKlasa 11a
 10. Janina Gospodarczyk
 11. Grażyna Gronek
 12. Ewa Jackowska
 13. Janusz Jando
 14. Apolonia Jaślan
 15. Jadwiga Jedlikowska
 16. Kazimierz Jońca
 17. Krzysztof Kanios
 18. Elżbieta Krakowiak
 19. Marianna Majewska
 20. Halina Matusak
 21. Teresa Pawłowska
 22. Wiesława Pławczyk
 23. Roman Samczak
 24. Jadwiga Sekowska
 25. Halina Smardz
 26. Maria Staroń
 27. Wojciech Szybalski
 28. Helena Świerkul
  29. Marta Zakrzewska
 30. Wojciech Zdanowic
  31. Danuta Ziarko
 32. Jadwiga Zięba
    Wychowawca: Irena Żwinklewicz

KLASA XIb
 1.  Ewa Achenbach
 2. Alicja Binek
 3. Maria Boduła
 4. Krzysztof Burek
 5. Krystyna Chruściel
 6. Mieczysława Drzymalska
 7. Maria Dywan
 8. Lech Kaporowicz
 9. Tadeusz Kitliński
 10. Jacek Kołodziej
 11. Józef Kołodziej
 12. Alicja Konopka
 13. Jerzy Kułaszka
 14. Marianna Marzec
 15. Tamara Niwińska
 16. Zofia Pięta
 17. Tadeusz Płucisz
 18. Barbara SamczakKlasa 11b
 19 . Wanda Skowron
 20. Jan Socha
 21. Stanislaw Syta
 22. Teresa Statuch
 23. Maria Szczur
 24. Marzena Szelongiewicz
 25. Irena Szklennik
 26. Marianna Szostek
 27. Irena Targowska
 28. Zdzisław Targowski
 29. Józef Wiśniewski
    Wychowawca: Zofia Bażant

Matura 1963 Państwowa Komisja Egzaminacyjna
  Józef Lisak .................................................dyrektor-przewodniczący
 Janina Bakalarska.......................................język rosyjsk
 Zofia Bażant................................................język polski
 Stanislaw Cebula.........................................chemia
 Eugeniusz Czaja..........................................geografia
 Karol Karolewski...........................................języki: niemiecki, łaciński
 Ligia Kurasiewicz..........................................język polski
 Jan Przytula..................................................matematyka
 Renata Targowska........................................język francuski
 Janina Zwolska..............................................biologia
 Wiesława Żak.................................................fizyka
 Irena Żwinklewicz..........................................historia, wiadomości o Polsce i świecie współczesnym

    Opracował: Józef Kołodziej
    Foto: Józef Kołodziej
    oraz z książki „50 lat II LO” – autorów: Paweł Bachowski i Andrzej Pfeiffer

    Marzec, 2016 rok
OSTATNIE ARTYKUŁY:

   Bal Pirata
  Bal PASA
  Uklejki ze złota
  Zaffarancho - Gdańsk
  Pierwszy Zjazd Klasowy-2015