Przygoda z Naturą

DWUDZIESTY BAL PODRÓŻNIKA - 2017!

    To już po raz 20 Polonijny Klub Podróżnika, zorganizował swój bal, jak zwykle ciekawy i pełen atrakcji. Bal odbył się 4 lutego w godz. 7pm do 3am w stylowej i dostosowanej do tej ilości „balowiczów” (250 osób)  restauracji – Royal Manor w Garfield, stan New Jersey.   
   Gościem Honorowym tegorocznego balu, był emerytowany sierżant-major armii USA - Albert Slugocki, który przyjechał na to spotkanie z Florydy i był goszczony podczas tych kilku dni przez autora tego artykułu.
   A Konsulat Polski w Nowym Jorku, reprezentował Konsul Generalny: pan Maciej Golubiecki, który wraz z żoną Agatą, byli specjalnymi gośćmi tegorocznego balu. Pan konsul wiele słów w swoim przemówieniu poświęcił Albertowi Slugockiemu, którego życiorys bardzo go zafascynował.
    Organizatorzy zaprosili także na ten bal znakomitego piosenkarza, kompozytora i podróżnika – Andrzeja Cierniewskiego, który w dwóch mini-recitalach oczarował swoim śpiewem uczestników balu.
    Jako honorowy gość zaproszona była też Miss Polonia USA 2017– Karolina Płaczek, która znakomicie reprezentowała młode polonijne pokolenie.Uroczyste otwarcie Balu PKP
   Podczas pierwszej godziny balu, od godz. 7 do 8 pm gość honorowy balu, Albert Slugocki, prezentował swoje książki – „Moje Życie Moje Wojny” oraz „Requiem Dla Amerykańskiego Żołnierza”. On sam, żołnierz, były oficer CIA, walczył w Korei, Laosie, Kambodży i Wietnamie. Po zakończeniu służby wojskowej spędził kilkadziesiąt lat w puszczy amazońskiej w Brazylii i Peru. W tym ostatnim kraju założył „Project Amazonas” (pomagający Indianom ze szczepu Yaglas), na działalność którego przeznaczył cały dochód ze sprzedaży swoich książek. A głównie na nowy projekt tej organizacji - budowy statku-szpitala, tak bardzo potrzebnego w Puszczy Amazońskiej, gdzie w większości  tych terenów, służba zdrowia nie dociera do zamieszkujących ją Indian.
   To dzięki jego zaangażowaniu, w Puszczy Amazońskiej (nad rzeką - Rio Orosa – dopływem Amazonki) w Peru, „Project Amazonas” wybudował 2 Stacje Biologiczne, który służą naukowcom i pośrednio Indianom ze szczepu Yaglas. To na tych terenach doprowadził do wybudowania małego szpitala w dżungli (otwarty w czerwcu 2016 roku), który służy lokalnej społeczności żyjącej na tych terenach.
  Jego życiorys, to temat na kilka filmów, warto więc przeczytać wspomniane książki, które czyta się z zapartym tchem.
  Po prezentacji książek, mogliśmy się przez następną godzinę delektować specjałami w czasie przeznaczonym na „Coctail Hour”. Pyszności przygotowane przez kuchnię Royal Manor, w oparciu o polską żywność, smakowały wszystkim znakomicie.
  Albert Slugocki, podczas otwarcia jubileuszowego balu, został uhonorowany po wejściu na salę przy dźwiękach marszu generalskiego, przez szpaler 10 kadetek i kadetów z organizacji – „Kadeci Pułaskiego” z Perth Amboy, którzy oddali mu honor. Następnie w asyście komendanta i sztandaru organizacji, dokonał on honorowego przeglądu oddziału i podziękował Albert Slugocki i Ewa Kolodziej - na Balu PKP serdecznie za zaproszenie go w roli gościa honorowego balu.
    Był tym gestem ze strony PKP, bardzo wzruszony.
    Jubileuszowy XX Bal Podróżnika, otworzył prezes PKP (Polonijny Klub Podróżnika) – Jerzy Majcherczyk w towarzystwie konsula i honorowych gości, dziękując wszystkich za uczestnictwo w balu i wspieranie działalności klubu.
    Obecny na balu, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego, pan Sławomir Platta, zaprosił wszystkich obecnych na tegoroczną paradę w dniu 1 października 2017 roku, która będzie maszerowała na Piątej Alei w Nowym Jorku.    
   Po oficjalnym rozpoczęciu balu, kilka piosenek wykonanych przez Andrzeja Cierniewskiego zachęciło wielu, do pierwszych tańców na parkiecie. Po jego występie, dalszą rolę w zachęcaniu gości do tańca, przejął zespół „Zambrowiacy”, który z tego zadania wywiązał się jak zwykle znakomicie.
   Jedną z atrakcji tegorocznego balu, był występ zespołu peruwiańskiego z Amazoni, który specjalnie dla pana Alberta Slugockiego, wykonał kilka tańców przedstawiających kulturę i obyczaje peruwiańskich Indian Yaglas. Chwilę później, Jozef Kolodziej-Albert Slugockinasz honorowy gość pan Albert Slugocki, otrzymał z rąk wiceprezesa PKP, Piotra Nawrota - Dyplom Honorowego Członka Polonijnego Klubu Podróżnika (PKP) za działalność charytatywną w Peru i Polsce.
   Zgodnie z tradycją, na tegorocznym torcie znajdowało się już 20 świeczek, sybolizujących 20 Bal PKP. Do zmuchnięcia ich, zaproszono Konsula Generalnego wraz z żoną, tegoroczną Miss Polonia USA, przedstawicieli firm polonijnych oraz całą młodzież obecną na balu.
    Po tej ceremoni, tańcom już nie było końca.
    A ponieważ bar (otwarty do 2 am) serował znakomite drinki i wina, więc wszystkim wyśmienicie dopisywały humory. Dlatego z żalem opuszczaliśmy o 3 rano, ten Dwudziesty Bal, obiecując sobie ponowne spotkanie za rok – 3 lutego, 2018 roku.

    Tekst: Józef Kołodziej
    Foto: Józef
Kołodziej, R. Dziedzic     
    Luty 4, 2017 rok
OSTATNIE ARTYKUŁY:

   Bal Pirata
  Bal PASA
  Rzeźby w Hamilton
  Uklejki ze złota
  Zaffarancho - Gdańsk
  Spotkanie  z E. Dzikowską
  Pierwszy Zjazd Klasowy-2015
  Drugi Zjazd Klasowy - 2016
  20 Bal Podróżnika - 2017