Przygoda z Naturą

SPOTKANIE Z ELŻBIETĄ DZIKOWSKĄ

Kolejne spotkanie poloni (zorganizowane przez Polonijny Klub Podróżnika) ze słynną podróżniczką i współodkFoto z dedykacjarywczynią ostatniej stolicy Inków (Południowa Ameryka - Peru) - Wilcabamby, Elżbietą Dzikowską, przyciągnęło dużo osób w sali Centrum Kulturalnego w Clark, New Jersey, wieczorem 16 lutego 2016 roku.
   Po powitaniu znakomitej podróżniczki, wręczeniu jej kwiatów przez przedstawiciela Centum Kulturalnegow Clark (New Jersey-USA), wszyscy z olbrzymim zainteresowaniem czekali na  prelekcję zaproszonego gościa – pani Elżbiety Dzikowskiej (historyk sztuki, sinolog). O jej talencie dziennikarsko-podróżniczym, świadczy udział w bardzo wielu podróżach po Polsce i świecie, wiele napisanych książek-albumów oraz tych które pani Elżbieta zamierza napisać w najbliższej przyszłości oraz nakręceniu wspólnie z jej mężem – Toni Halikiem, ponad 300 filmów-reportaż
    Miałem kiedyć być na prelekcji nieżyjącego już Olgierda Budrewicza (zwiedzil 160 krajów) i przeczytać jego książkę pod tytułem - "Byłem Wszędzie".
    Myślę, że pani E. Dzikowska była tam gdzie był Olgierd Budrewicz i także tam gdzie on nie był. Zwiedziła cały świat, była na wszystkich kontynentach (za wyjątkiem Antarktydy), docierając do wielu odległych krajów i ich zakątków. Przywiozła z tych podróży mnóstE-Dzikowskawo wrażeń a także zdjęć i pamiątek (lokalne wyroby związane z kulturą danych miejsc, zdjęcia, bizuteria, stroje, broń). Pamiątki te ze wspólnych podrózy z Antonim Halikiem oraz przywiezionych z jej wieloletnich podróży, przeznaczyła dla Muzeum Podróżników w Toruniu (ul. Franciszkańska 11). Tymi swoimi podróżami dzieli się na spotkaniach z czytelnikami a także na trwale umieszcza je w swoich książkach-albumach.
 Jej życiorys, to gotowy scenariusz niezwykle interesującego pełnometrażowego filmu.
    A tematem dzisiejszego spotkania z panią Elżbietą Dzikowską, była Etiopia (choć nie tylko), kraj w rogu Północnej Afryki, gdzie jeszcze dużo lokalnych obyczajów i tradycji przetrwało niezmienionych do dzisiejszych czasów. Choć, poznanie tych tradycji (jak wspominała podróżniczka) wymagało wiele trudu aby dotrzeć po bezdrożach tego kraju do zagubionych gdzieś wiosek. Niezmiernie ciekawy kraj i niezmiernie ciekawa prelekcja bo Elżbieta Dzikowska potrafi z wielką znajomością tematu, w sposób niezmiernie przejrzysty z wtrąceniami wątków humorystycznyNa spotkaniu z poloniach i osobistych, opowiadać o tym kraju, który odwiedziła w tym roku po raz drugi (poprzednio 4 lata temu).
    Pełna osobistego uroku, dowcipna świetnie znająca historię i kulturę krajów które odwiedziła, pozostawiła jak zawsze miłę wspomnienia i niedosyt czasowy z jej spotkań – chciałoby się ją słuchać godzinami.
   Od 15 marca na naszej stronie:  www.przygodaznatura.com będziemy drukowaćw odcinkach jej jakże fascynującą książkę – „Vilcabamba – Ostatnia Stolica Inków”. (dział - Odkrywcy)

Przedruk, za zgodą autorki przekazaną red. strony – Józefowi Kołodziej  

 Tekst: Józef Kołodziej:
 Foto: Józef KOłodziej i Jerzy Majcherczyk
  Luty, 2016 rok  
     
 
OSTATNIE ARTYKUŁY:

   Bal Pirata
  Bal PASA
  Rzeźby w Hamilton
  Uklejki ze złota
  Zaffarancho - Gdańsk
  Spotkanie  z E. Dzikowską
  Pierwszy Zjazd Klasowy-2015
  Drugi Zjazd Klasowy - 2016
  20 Bal Podróżnika - 2017
50 Rocznica Ślubu-19-08-2017
  Trzeci Zjazd Klasowy - 2018
 Czwarty Zjazd Klasowy - 2019
Pomnik Plut. Wł. Barana-2018
  Piaty Zjazd Klasowy - 2021
  Szósty Zjazd Klasowy - 2022
Siódmy Zjazd Klasowy - 2023