Przygoda z Naturą

THE AUTUM MAN
Autor: ALBERT SLUGOCKI

       To pełna dramatycznych wydarzeń autobiograficzna książka obejmująca całe życie tego niezwykłego żołnierza.
    Podczas represji ze strony komunizmu w Polsce, został zwerbowany przez NSZ (narodowe Siły Zbrojne) w Słupsku i jako kurier tej organizacji musiał uciekać pierwszy raz (nieskutecznie) zagranice, kiedy jego współtowarzysz walki został aresztowany przez UB a on zdemasowany jako członek NSZ . Podczas tej piewszej ucieczki z Polski, przez Nysę, jego współuciekinier zatonął a on sam musiał rezygnować.
    Powtórna ucieczka z Polski zakończyła się jego złapaniem w Czechosłowacji i przekazaniu na granicy władzom UB (Urząd Bezpieczeństwa) a następnie zwolnieniu przez sąd w Katowicach, który nie odkrył jego poprzedniej działalności konspiracyjnej. Po uwolnieniu został zaraz powtórnie aresztowany przez UB i po kilkunastu przesłuchaniach, skazany na 4 lata zamkniętego więzienia dla kriminalnych podrostków. Podczas transportu do więzienia, pobił bardzo poważnie milicjanta UB który go pilnował i uciekł.
   Po dotarciu do Warszawy, skontaktował się z organizacją Narodowych Sił Zbrojnych, która pomogła mu dostać się do Gdyni, skąd jako załogant opuścił Polskę na frachtowcu S/S Pułaski z którym dopłynął do USA. Po dopłynięciu do Bostonu wyskoczył ze statku do morza i dopłynął do brzegu. Jako nielegalny i poszukiwany przez Urząd Imigracyjny, musiał uciekać także z USA, gdyż groziła mu deportacja do Polski. Dlatego jako marynarz, na pokładzie duńskiego statku dopłynął do Brazylii a nastepnie do Marsylii we Francji.
     W Marsylii zaciągnął się  do Legii Cudzoziemskiej jako ochotnik-spadochroniarz  na wojnę w Indochinach. Był szkolony kilka miesięcy ale ze względu na młody wiek, został honorowo z niej wypisany.
    Dalsze życiowe drogi zaprowadziły go jeszcze raz do USA gdzie po uzyskaniu politycznego azylu, zaciągnął się do wojska jako ochotnik i po przeszkoleniu brał udział w wojnie w Korei w wojskach spadochronowych. Podczas tej wojny był kilkakrotnie odznaczony wojskowymi odznaczeniami a także dwukrotnie ranny.
    Po powrocie do USA z Korei, został przydzielony do Specjalnej Jednostki (Zielone Berety) a następnie skierowany do działań w Europie, Południowej Ameryce i Południowo-wschodniej Azji. Brał udział w działaniach wojennych w Wietnamie 5 krotnie a w Kambodży i Laosie – dwukrotnie. Był tam powtórnie ranny.    To on, razem z innymi żołnierzami tej jednostki (Zielone Berety) został osobiście wybrany przez wdowę po Johnie Kennedym - (Jacqueline), który został zamordowany w 1963 roku w Dallas, do pełnienia warty przy jego trumnie i uczestnictwa w kondukcie pogrzebowym.
    Cała procedura uczestnictwa w pogrzebie komandosów (Zielone Berety) nazwana była - Funeral Detail of Forty Special Forces Operatives.
    W październiku 2013 roku z okazji 50 rocznicy śmierci J.F. Kenediego, Albert Slugocki jako jeden z 4 żyjących żołnierzy uczestniczący w kondukcie pogrzebowym, był zaproszony do wywiadu w kilku amerykańskich stacjach telewizyjnych.
    Po 21 latach zaszczytnej służby w wojsku (kilkakrotnie ranny na misjach), został zwolniony (ze względów zdrowotnych) w stopniu – Sargeant Major, będąc zaangażowany w bezpośrednią działalność wojenną od 1939 do 1970 roku.   Po zwolnieniu ze słuzby wojsowej, zaangażował się bardzo (także finansowo - darowizna) w „Projekt Amazonas” w Peru, który służy wszystkim Indianom
       www.projectamazonas.org
Yagua nad rzeką Rio Orosa, w dziedzinie krzewienia nauki, opieki zdrowotnej i poprawy ich warunków życiowych.
    „Project Amazonas”, prowadzi także badania flory i fauny amazońskiej, pod kierunkiem eksperta biologii tropikalnej i naukowca od spraw puszczy amazońskiej – Ph.D. Devon Graham.    Swoje niezwykłe losy, ten wspaniały żołnierz-weteran, opisał w swojej książce pt:   „THE AUTUM MAN” Można ją zakupić na stronie: Amazon.com, Barnes & Nobles, Books-A-Million, Pyramid Books  czy też Authorhouse.com
    Można ją także nabyć oraz uzyskać więcej informacji na stronie autorskiej.
      www.theautumnman.com
    Cały dochód ze sprzedaży tej książki jest przeznaczony dla – Project Amazonas, Inc.

    Na uwagę zasługuje fakt, iż w rodzinie Alberta Slugockiego, niepodległościowe tradycje istniały od wielu pokoleń. Jego pradziadek - Porucznik /Kwatermisz. Tomasz Slugocki był odznaczony Orderem  Vituti Military 4 klasy, 30 sierpnia 1863 roku (Zobacz na stronie 172 oficjalnego rejestru osób, którym przyznano Order Virtuti Military 4 klasy)*
    Ojciec Alberta Slugockiego – Marian Ślepowron Slugocki, szeregowy, został odznaczony Orderem Virtuti Military 5 klasy w dniu 13 maja 1921 roku (Zobacz na stronie 333 oficjalnego rejestru osób którym przyznano Order Virtuti Military 5 klasy)*
     Starszy brat Ryszard bił się jako członek Armii Krajowej przeciwko Niemcom, Banderowcom UPA i SS Galitzien w Powiecie Krosno. Uczestniczył tez w Akcji Burza w 1944roku.
    Kuzyn – Jan Slugocki, porucznik, został zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 roku

 * Źródło informacji:
    The Order of The Virtuti Militari and its Cavaliers 1792, by Prof. Dr.  Zdzisław P. Wesołowski 1992.

    * Por. Jan Slugocki. 2-gi Kuzyn naszej rodziny (Strona 346 „Lista ofiar i Zaginionych) Katyń i Starobielsk.

  Na podstawie wywiadu z Albertem Slugockim
  Opracował: Józef Kołodziej

Opis Zdjęć - od góry do dołu strony: 
   01- Master Sgt Albert Slugocki-Ho Chi Minh Trail-1967-10 days out of Dak Pek-On Patrol
   02- Sgt Major - A Slugocki-Det B-43 Vietnam-1969-1970-US Special Forces-Holding white box

  
03- Sgt Major -A Slugocki - USA 1971-USA Special Force
   04- Capt A Slugocki - Rio Amazonas - 2003
   05- A Slugocki - The Old Man - Floryda - 2013
   

 

OSTATNIE ARTYKUŁY:

  Jak w Polskim Dworku
   Dusza Artysty- A.Pityński-1
  Dusza z Brązu- A.Pityński-2
  The Autum Man -A.Slugocki
   Ewa Chylak-Wińska
   Piękno Zastygłe w Czasie

   Dziki Mietek z Arizony