Przygoda z Naturą

EWA CHYLAK WIŃSKA

   O kilkuset lat, wielu podróżników, odkrywców, badaczy, dziennikarzy, przemierzało ten „czarny kontynent” – Afrykę. Wielu z nich przebywało tam krótko, niektórzy dłużej a niektórzy osiedlili się w Afryce na zawsze.
    Myślę, że połączyła ich niejednokrotnie, wspólna pasja odkrywania tajemnic tego zakątka świata otoczonego ze wszystkich stron wodami Oceanu Indyjskiego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnomorskiego i Morza Czerwonego.    A po bliższym zetknięciu się z Afryką, nEwa Chyla-Winska podczas prelekcjastąpiła w nich niesamowita fascynacja tym ciągle nie do końca odkrytym lądem, który zauroczył ich bogatą florą, unikalną fauną ale także ludźmi i ich kulturą, którzy zamieszkują ten potężny kontynent.
    To Afryka, częściowo za sprawą jej „guru” – Ryszarda Kapuścińskiego – któremu poświęciła swoją książkę – „Afryka Kapuścińskiego – (Sorus, 2007), miała i ma wielki wpływ na życie znakomitej dziennikarki – Ewy Chylak Wińskiej, urodzonej w 1976 roku w Sieradzu. Swoje rodzinne miasto opuściła w wieku 18 lat kiedy to rozpoczęła studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – kierunek: polonistyka.
   Po ukończeniu studiów, większość dotychczasowego życia mieszkała w Polsce pracując jako nauczycielka polskiego i wiedzy o kulturze.
    Ale „niespokojna dusza” oraz chęć poznania świata, skierowały jej dalsze losy na kilka lat do Anglii, skąd następnie w 2008 roku wraz z mężem wyjechali na tajemniczą wyspę Zanzibar, leżącą parędziesiąt mil od wchodniego wybrzeża Afryki. Ta wyspa ze względów turystycznych i zawodowych zafascynowała ich na tyle iż spędzili na niej kilka lat. To właśnie tam , jej mąż (inżynier), wybudował w ramach kontraktu 2 hotele: Sunshine Hotel i Sunshine Marine Lodge.
    Ale Zanzibar, dla takiej podróżniczki jak Ewa, okazał się za mały do zamieszkania na stałe. Dlatego w 2012 roku, przenosi się wraz z mężem i synkiem, na stały ląd do Tanzanii.
    Kolejną przystanią jej życia i rodziny stała się do chwili obecnej, miejscowość – Arusza w północno-zachodniej części tego kraju.
    Tak więc, mimo, że jeszcze kilka lat temu wiązała swoje marzenia życiowe z Azją (Indie), sEwa Chylak-Winska i Masaj na tle Kilimandzaro w Afrycewoje korzenie zapuściła w Afryce. Jak sama mówi o sobie, Afryka jest dla niej Matką z którą tak do końca nie może zrozumieć i poznać ale którą obdarzyła bezgraniczną miłością – czy odwzajemnioną? Tego do końca nie wie. Ale wie, że kocha afrykańską czarną muzykę, reggae, oglada afrykańskie filmy, czyta afrykańską poezję i książki o Afryce. Bezgranicznie kocha historię Karen Bliksen, belgijskiej autorki książki – „Pożegnanie z Afryką”, na podstawie której nakręcono znany film. Ewa Chylak-Wińska zna doskonale wschodnią Afrykę – jest współautorką przewodnika po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze (Pascal, 2010) Dlatego od kilku lat pracuje jako przewodnik/pilot po Kenii, Tanzanii, Zanzibarze i Etiopii bo to jej kolejna pasja i wyzwanie oraz sposób na życie. Z tych 3 krajów to właśnie Etiopia jest jej ukochanym krajem, któremu poświęca wiele swojego czasu aby go poznać jeszcze bardziej. Mieszkańcy tego kraju, ich kultura i zabytki, fascynują ją niesamowicie, bo ciągle odkrywa w nim coś nowego i ciekawego.
    Na stronie internetowej (link poniżej), można przeczytać (z zapartym tchem) jej bardzo ciekawy artykuł (wraz z dużą ilością zdjęć) o Etiopi a rczej o jednym z wielu świąt religijnych obchodzonych w kulturze tego kraju – zwanym - Timkat (Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego i Chrzciny Chrystusa)

 http://www.monoloco.pl/podroze/timkat-czyli-objawienie

     Jest wiele rzeczy i grup etnicznych w Afryce, które fascynują ją najbardziej. Jedną z takich grup etnicznych są – Masajowie, słynni wojownicy, którzy mówią w maa. Natomiast Ewa Cylak-Wińska, ja natomiast mówi w suahili – jęz. Tanzanii i Afryki Wschodniej. Przemierzyła Afrykę wzdłuż i wszerz a każdy z tych afrykańskich krajów, dostarczył jej niesamowitych wrażeń, nowych doświadczeń i kolejnej porcji informacji o tym lądzie. (Kenia, Tanzania, Uganda, Egipt, RPA, Etiopia). W swych wędrówkach po Afryce dotarła do południowego cypla afrykańskiego – Cape Agulhas w RPA (Przylądek w Republice Południowej Afryki), stając na styku dwóch oceanów: Indyjskiego i Atlantyckiego.Ewa Chylak-Winska na Balu Podroznika-2014
    Jej życie jest także związane z dziennikarstwem już od czasów kiedy mieszkała w Polsce. Wspomniana wyżej książka jej autorstwa – „Afryka Kapuścińskiego”, zdobyła nagrodę na Najlepszą Książkę Akademicką a przyznaną jej przez dziennikarzy na XI Poznańskich Dniach Książki Naukowej (Poznań – 2007). Jeszcze w tym samym roku, była zaproszona przez Nadbałtycie Centrum Kultury, na konferencję poświęconą Ryszardowi Kapuścińskiemu, na której to konferencji wraz z Lawerence’m Okey Ugwu, opowiadała o Afryce.
    Wiele razy spotykała się z czytelnikami podczas tagów książek w takich miastach jak: Poznań, Warszawa i inne. Z czytelnikami spotykała się także na uniwersytetach oraz podczas pogadanek radiowych.
    Swoje wczesne prace drukowała w takich czasopismach jak: „Zadra”, „Globtroter” i „Polonistyka” a także na stronie - www.afryka.org.
     Ewę Chylak Wińską, polonusi z rejonu wschodniego wybrzeża USA, mieli okazję poznać i wysłuchać jej interesującej prelekcji o Afryce, podczas 17 Polonijnym Balu Podróżnika, w New Jersey w USA (luty 2014 rok) na który była zaproszona jako honorowy gość oraz na spotkaniach klubowych.

 Tekst:  Józef Kołodziej
 Kwiecien 2014      
OSTATNIE ARTYKUŁY:

  Jak w Polskim Dworku
  Dusza Artysty- A.Pityński-1
  The AutumMan-A. Slugocki
  Dusza w Brązie- A.Pityński-2
  Ewa Chylak-Wińska
  Piękno Zastygłe w Czasie
  Dziki Mietek z Arizony