Przygoda z Naturą

WSTĘPNIAK - WSPOMNIENIA RETRO

    Niejednokrotnie wielu z nas będąc młodym dzieckiem, wysłuchiwało wspomnień swoich rodziców czy też dziadków. Wielu z nas wówczas słuchało tych wspomnień z ogromnym dziecięcym zainteresowaniem, szczególnie kiedy dotyczyły one wspomnień historii przodków lub historii rodziny.
    Ale wiekszość z nas uważała to za nudne „ględzenia” babuni i wymigiwała się od słuchania tych wspomnień, woląc uganiać się z rówieśnikami wspólnych podwórkowych zabaw. Rozmaitość i pomysłowość tych zabaw nie miała granic a przy okazji snuły się niedostrzegalne wówczas nici przyjaźni czy też pierwszych młodzieńczych miłości, które nieraz przetrwały lata lub tylko okres młodzieńczych czasów. Zabawy te były wówczas na pewno ciekawsze od wspomnień dorosłych.

    file:///C:/Documents and Settings/DVD Theatre/My Documents/My Web Sites/PZN/Images/Opowiadania/Retro/11_05_09/Moja mama Barbara z siostra blizniaczkaZofia-w mundurkach-oraz ich rodzice-Helena i Jozef-siedza-1929 rokA czas, towarzyszący tym naszym beztroskim zabawom, mijał powoli, ale jednostajnie i nieubłagalnie. I minął czas zdobywania nauki, pracy, wychowania naszych pociech i realizacji zamierzonych planów. I zanim się spostrzegliśmy, nadszedł czas jesieni, czas oczarowania wnuczętami i czas........wspomnień, przed którym tak broniliśmy się w młodości. Czas wspomnień zamkniętych w pożółkłych fotografiach, w przedmiotach do których przywiązaliśmy się od kilkudziesięciu nieraz lat i tych zachowanych w naszej pamieci.     I nadszedł czas kiedy chcieliśmy podzielić się tymi wspomnieniami z naszymi dziećmi, wnuczętami i przyjaciółmi. Podzielić się ze wspomnieniami radosnymi ale także i tymi, które mimo upływu lat wywołują do dziś lekki ból i żal w naszych sercach. Wielu z nas ma to szczęście iż ma się z kim podzielić tymi wspomnieniami. Dla wielu z nas, tylko papier przyjął bez sprzeciwu radość i gorycz naszych wspomnień.     Kiedy już jesień naszego życia na dobre wkroczyła do codziennego rytmu dnia, wielu z nas czuje nieodpartą chęć podzielenia się ze swoimi wspomnieniami, których  młodości tak niechętnie nieraz nie chcieliśmy wysłuchiwać od rodziców- aby zachować choć cząstkę z nich w pamięci najbliższych. Aby chociaż odrobinę z nich, ocalić odfile:///C:/Documents and Settings/DVD Theatre/My Documents/My Web Sites/PZN/Images/Opowiadania/Retro/11_05_09/Moja zona Ewa-w srodku-z kuzynkami-Dorotka i Lidzia-1954 rok zapomnienia.

    Naszą przyjaciółkę od lat młodzieńczych (koleżanka mojej żony od szkolnej ławki w Collegium Gostomianów w Sandomierzu), Elżbietę-namawiałem na wspólpracę z wydawanym wówczas miesięczniku przyrodniczym-Zew Natury-przez prawie dwa lata. Po zamknięciu tego pisma, Ela podjęła współpracę z naszą stroną internetową-www.Przygodaznatura.com, przelewając na papier swoje pełne ciepła wspomnienia z młodości, które dla wielu młodych ludzi są wspaniałym źródłem informacji o „tamtych czasach”-nieraz tak bardzo trudnych do zrozumienia. Są także inspiracyjnym żródłem przywoływania własnych dziecięcych wspomnień.

    Warto więc zmobilizować się i opisać urok tych „młodzieńczych wspomnień czar”, które na długo
pozostana niezapomniane a nie
pozostawione tylko w naszych
wspomnieniach.

Redaktor naczelny strony
Józef Kołodziej

Czytelnicy, którzy mieli ochotę podzielić się swoimi wspomnieniami, prosimy o nadsyłanie ich na adres:
 75 Lakeridge Dr.  Matawan NJ-07747  USA 
lub pocztą elektroniczną na:
 Ziut@Verizon.net
Najciekawsze prace za zgodą autorów, bedą umieszczone na naszej stronie internetowej.

 

OSTATNIE ARTYKUŁY: